Sprawozdanie 2014

Działania Społecznej Straży Rybackiej
Prowadzone na terenie Okręgu PZW w Szczecinie w 2014r.

Społeczna Straż Rybacka Okręgu PZW w Szczecinie w 2014 roku działała podobnie jak w latach ubiegłych, tylko bogatsza w doświadczenia oraz doposażona w profesjonalny sprzęt do obserwacji i dokumentowania kryminogennych zachowań kłusowników i wandali działających na wodach naszego Okręgu. Społeczni Strażnicy połączeni pasją dbałości o czystość środowiska naturalnego i zasobność jego wód w ryby – prowadzili swoje działania o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od warunków pogodowych. Działali podzieleni na kilka Zespołów kontrolnych wystawionych przez dziewięć powiatowych Komend Społecznych Straży Rybackich. Wyruszali na wody i trzcinowiska pełnić swoją służbę.

W skład patroli kontrolnych wchodzili również często funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Granicznej, Straży Miejskich i Leśnych, Urzędu Morskiego i członkowie WOPR-u.

Działania SSR prowadzone były przez 301 Społecznych Strażników, którzy przeprowadzali je w różnej formie tak jak jawnej, jak i z ukrycia, pieszo i ze środków pływających.

W roku 2014 przeprowadziliśmy 1570 działań kontrolnych (o 140 więcej niż przed rokiem), kontrolując 11628 osób (o 369 więcej niż w 2013 roku).

Efektem naszych działań było ujawnienie 1063 przypadków naruszeń prawa, które w zależności od ciężaru gatunkowego były rozpatrywane przez uprawnione służby w drodze postępowania mandatowego, pouczenia bądź też w skrajnych wypadkach rozpatrywaniem ich zajmuje się sąd.

W Szczecinie w roku 2014 nasi Strażnicy zdjęli z wody 221 sieci kłusowniczych, zatrzymali 165 wędek, 4 środki pływające, a do wód powróciło 717 ryb o wadze ponad 400 kg.

Przebywając nad wodą uwaga Strażników nie koncentruje się tylko i wyłącznie na ochronie ryb. Zwracamy uwagę na zanieczyszczenie środowiska naturalnego (dzikie wysypiska śmieci, zrzuty zanieczyszczeń kanalizacyjnych, kradzieże drewna, niszczenie wałów przeciwpowodziowych), bezpieczeństwo osób kąpiących się i używających środków pływających oraz stworzenie zagrożeń pożarowych przez osoby biwakujące).

Ochroną wód, szczególnie rzek i rzeczek o charakterze górskim, w czasie gdy odbywają swe tarło jedne z najszlachetniejszych naszych ryb, czyli trocie i łososie, zajmowali się oprócz naszych służb, członkowie Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi oraz Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny         i Gowienicy. Ich oddanie dla tej sprawy jest przeogromne. Trudność takiej ochrony polega na tym, że z chwilą kiedy ryby łososiowate przystępują do tarła, odbywa się ono na bardzo płytkich wodach z dnem żwirowym, w wodzie o wręcz kryształowej przezroczystości. Ryby wchodzące na tarło są więc widoczne jak na dłoni, stają się więc duża pokusą dla kłusowników. Ten moment      z życia tych szlachetnych ryb, wymaga od nas i naszych przyjaciół służby non-stop, bez przerwy – na którą z uwagi na mięsiarzy nie możemy sobie w tym czasie pozwolić.

Okresów wytężonej służby jest więcej. Chociażby tarło szczupaka, a po nim leszcza, lina       i innych ryb.

Ci którzy liczą na to, że uda się im wykorzystać moment naszej nieuwagi i workiem ryb zasilą swój budżet, prędzej czy później zostaną rozliczani są przez sądy. Przypomnę tylko, że w chwili obecnej prawo nakłada na wymiar sprawiedliwości obowiązek wymierzania nawiązek na rzecz pokrzywdzonego w wysokości 5-cio krotnej wartości ryb pochodzących z procederu kłusownictwa.

Wartość ryby określa się poprzez masę ciała, razy jej cena + setki tysięcy ziaren ikry, razy ich cena ustalona przez ichtiologów.

Sprawy o kłusownictwo kończą się przed sądami przepadkiem sprzętu służącego do nielegalnego połowu – łącznie z łodzią czy pontonem oraz zasądzeniem kilku tysięcy złotych nawiązki na rzecz właściciela wody.

Po raz kolejny ostrzegamy pseudo rybaków i pseudo wędkarzy przed zakusami na łatwe i nielegalne połowy ryb. Tańsze i bezpieczniejsze będą zakupy w sklepie rybnym.

Dla wędkujących ważne jest przestrzeganie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, znajomość wymiarów i okresów ochronnych ryb – patrz:

https://old.pzwszczecin.com/wp-content/uploads/Regulamin_Amatorskiego_Polowu.pdf ,

Tym, którzy przestrzegają Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb ustanowionego przez Zarząd Główny PZW – życzę udanych wypraw i miłych spotkań z Strażnikami.

Pamiętajmy też o każdorazowym sprzątaniu naszych łowisk po zakończonym wędkowaniu, dbajmy o miejsca, w których wędkujemy, utrzymujmy tam czystość i porządek, dajmy lepszy przykład innym wędkującym obok, niech widzą i naśladują.

RRAPR: (…) Rozdział 3 § 2 Obowiązki wędkującego na wodach PZW,  punkt 6. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu (…) 

Jak co roku, apeluję do wszystkich miłośników środowiska wodnego, a szczególnie do Członków PZW: jeśli widzicie panoszące się zło, dzwońcie pod numery telefonów podane w waszych zezwoleniach /tzw. rejestrach połowu/ do odpowiednich służb, czujcie się gospodarzami tych wód i dbajcie razem z nami o ich piękno i zasobność w ryby.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Koordynator ds. Powiatowych
Społecznych Straży Rybackich
Okręgu PZW w Szczecinie
Ryszard Żochowski