Jezioro przyjazne wędkarzom

Jezioro Budzieszowskie ( Budzieszowce, Krak, Krakus, Budzieszowice ) bo o nim mowa jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do innych jezior należących do Okręgu PZW Szczecin. Jego powierzchnia to jedynie 16 hektarów, a maksymalna głębokość to 4 metry. Według typologii rybackiej jest to jezioro linowo-szczupakowe, tak samo jak sąsiednie jezioro Lechickie. Bardzo ważną zaletą jeziora jest to, że położone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Goleniowa w związku z czym miłośnicy wędkarstwa nie mają większych problemów z dostaniem się na to łowisko.

Od 2011 roku jez. Budzieszowskie podobnie jak jez. Lechickie jest pod opieką goleniowskiego Koła Nr 14 „Okoń”. Po przejęciu przez Okręg PZW Szczecin obu jezior od prywatnego dzierżawcy przystąpiono do odtworzenia stanu ryb. Początkowo wędkarze nie mieli przekonania do tych jezior uznając je, i zresztą słusznie, za mocno przetrzebione. Wiadomym było, że potrzeba będzie wielu lat, aby łowisko odzyskało dawną atrakcyjność. Do chwili obecnej corocznie jeziora są zarybiane sandaczem, węgorzem i innymi gatunkami ryb zgodnie z planową gospodarką Okręgu PZW Szczecin, wykorzystującą między innymi rejestry połowu ryb wypełniane przez wędkarzy. W każdej akcji zarybiania biorą czynny udział członkowie Zarządu Koła „Okoń” bo wiemy jak ważne są to działania. Ponieważ z roku na rok postęp w rybostanie jeziora Budzieszowskiego jest widoczny, w tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować na nim zawody w wędkarstwie spławikowym, co ujęliśmy w naszym kalendarium na 2017 rok. W tym celu musieliśmy przygotować odpowiednią ilość stanowisk wędkarskich, ponieważ stworzone przez wędkarzy miejscówki były zbyt osłonięte i było ich po prostu za mało. Niestety jezioro Budzieszowskie jest otoczone drzewami znajdującymi się bardzo blisko brzegu. W lutym bieżącego roku skorzystaliśmy z tego, że jezioro zamarzło umożliwiając z lodu wycinkę gałęzi utrudniających łowienie z brzegu długą wędką. Poza tym zamarznięcie jeziora sprzyjało usunięciu przyciętych gałęzi na brzeg. Zakupiliśmy specjalne urządzenie i za zgodą maszewskiego leśnictwa dokonaliśmy odpowiednich zabiegów przygotowując w ten sposób po jednej stronie jeziora Budzieszowskiego prawie 30 stanowisk spełniających  nasze wędkarskie wymagania. Doliczając miejscówki na przeciwległym brzegu jeziora uznaliśmy ilość stanowisk za wystarczającą. W pracach tych podobnie jak przy sprzątaniu, oznakowaniu  i zarybianiu jezior uczestniczyli jak zwykle wyłącznie członkowie Zarządu Koła Nr 14 „Okoń” w Goleniowie. Zaproszenia chętnych do pomocy niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Pierwszym sprawdzianem efektów naszej pracy były zawody spławikowe władz i organów naszego Koła „Okoń” i zaproszonych gości, które odbyły się 20.08.2017 roku. W zawodach uczestniczyły 23 osoby. Zwycięzca zawodów złowił 6,62 kg ryb. Największą złowioną rybą był lin o wadze 1,3 kg. Doszliśmy do wniosku, że łowisko możemy z powodzeniem wykorzystać do zawodów z cyklu Grand Prix Koła. Mając już pewne rozeznanie jeziora Zarząd Koła Nr 14 ”Okoń” w Goleniowie w dniu 27.08.br. zorganizował na jeziorze Budzieszowskim zawody w wędkarstwie spławikowym w których wzięło udział 27 wędkarzy. Zwycięzca zawodów w ciągu 3 godzin złowił 6.95 kg ryb, co jest dobrym wynikiem.

Bardzo pozytywny z wędkarskiego punktu widzenia jest protokół z odłowów kontrolnych w jeziorze Budzieszowskim. W trakcie odłowów kontrolnych przeprowadzonych w dniach 28-29.08.2017 roku przez Okręg PZW w Szczecinie pozyskano ryby należące do 6 gatunków z czego większość stanowiły: karaś srebrzysty, sandacz, szczupak, leszcz, boleń i karaś pospolity. Łącznie złowiono około 70 kg ryb przy średniej masie złowionego osobnika wynoszącej 1,5 kg. Wiemy również, że w jeziorze występuje lin i węgorz.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że jezioro Budzieszowskie jest zasobne w interesujące wędkarsko gatunki ryb. Nie można również narzekać, że brak jest odpowiednich jak na obecne warunki stanowisk wędkarskich. Oczywiście najlepsze  z punktu widzenia wędkarzy są pomosty i kładki, ale myślę, że i do tego dojdziemy. W tym zakresie mamy do dyspozycji jezioro Budzieszowskie i Lechickie. Przede wszystkim musimy dokonać odpowiedniego wyboru, bo na tego typu rzeczy na obu jeziorach w chwili obecnej raczej nas jeszcze nie stać.

Jestem przekonany, że nasza praca społeczna całego Zarządu Koła „Okoń” przynosi oczekiwane wymierne rezultaty, a o to przecież chodzi. Potwierdzają to wędkarze z którymi spotykamy się nad wodą oraz w biurze naszego Koła. Efekty spędzonego nad tą wodą czasu są coraz przyjemniejsze. Wielu z nas coraz częściej może się pochwalić złowieniem w tym jeziorze naprawdę dużych okazów sandacza, węgorza, szczupaka czy też lina.

Określenie, że jezioro Budzieszowskie jest przyjazne wędkarzom jest jak najbardziej zasadne.  Jezioro jest odpowiednio oznakowane i podlega wzmożonej kontroli straży rybackiej. Polecam je miłośnikom wędkarstwa, głównie tym, którzy dbają o dobre imię wędkarza etycznego i dbającego o czystość na łowisku i w jego otoczeniu.

Grzegorz Edelwain
Prezes Koła PZW nr  14 „Okoń” Goleniów