Zmiany w spinningowaniu na Odrze

Z taką sytuacją łowiący na Odrze czy Regalicy, a zatem w wodach naszego Obwodu Wędkarskiego nr 5 spotkali się pewnie wiele razy. Pływając swoimi łodziami z obu stron, i od północy, i od południa trafiały się im na przykład sandacze zahaczone w Odrze, ale na wodach morskich czy Spółdzielni Regalica.  Do przystani trzeba już wrócić, a tu kontrola i zaczynały się schody.

W siatce zmierzony sandacz ma 47 cm, a nie 50, jak jeszcze niedawno było na 5-ce. Poza tym sandacz złowiony w styczniu i lutym był na naszych wodach  jednoznacznie traktowany jak kłusownictwo. Konfiskata sprzętu, a w najpoważniejszych sytuacjach wniosek do sądu o ukaranie mówi Dyrektor Biura Zarządu PZW w Szczecinie Rafał Pender. Z ulgą przekazuję, więc informację. Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego przyjął uchwałę  w myśl, której na Odrze i Regalicy, podobnie jak u sąsiadów będzie można spinningować w całym obwodzie rybackim Odra nr 5 – aż do końca lutego. Od 1 stycznia 2017r. zostały  zmienione – zrównane z sąsiednimi obwodami Odry – okresy ochronne dla sandacza w naszym obwodzie Odry. Sandacza będzie można łowić do końca lutego. To była największa bolączką naszego okręgu na wodach piątki – powiedział mi Wiceprezes Zarządu Okręgu, ichtiolog Adam Tański. Ryby nie znają granic. Wcześniej zmieniliśmy wymiar ochronny. Teraz zrównaliśmy terminy ochronne, ale w myśl zasady coś, za coś. Wprowadziliśmy całkowity  zakaz spinningowania w całym obwodzie Odra nr 5 od 1 marca do 30 kwietnia. Ryby drapieżne będą mogły spokojnie przygotowywać się i odbywać tarła. Pamiętajmy jednak, że część z nich nadal pozostaje w okresach ochronnych. Jeśli w styczniu czy lutym trafią na nasze kije trzeba je bezwzględnie wypuścić.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Możliwość dłuższego spinningowania nie dotyczy wydzielonych w obwodzie obrębów ochronnych. I jeszcze jedno. Choć leży niemal w środku obwodu nr 5, to na jezioro Portowym, oraz na wszystkich innych wodach Okręgu –  sandacza możemy łowić tylko do końca grudnia. To samo dotyczy wymiaru ochronnego sandaczy. 45 cm obowiązuje wyłącznie na naszej części Odry i Regalicy, a na pozostałych wodach Okręgu to 50 cm.