Społeczna Straż Rybacka PZW Powiatu Gryfickiego w walce z kłusownikami

Przez kilka tygodni, strażnicy ze Społecznej Straży Rybackiej obserwowali Regę,  zbierając dowody pozwalające im na ujęcie zorganizowanej grupy kłusowniczej działającej na tej rzece.  9 maja wieczorem na rzece Redze w miejscowości Barkowo strażnicy podjęli próbę zatrzymania kłusowników. Choć kłusownikom udało się zbiec, to znane są ich personalia, które wraz z innymi dowodami przekazane zostaną policji.

Kłusownicy łowili ryby metodą stawiania sieci rybackich. Dzięki czujności strażników i kamer obserwowano zarówno łódź jak i brzeg rzeki. W ten sposób udało się zebrać wystarczającą liczbę nagrań. Szybko udało się również ustalić personalia osób zajmujących się kłusownictwem, wśród których byli zarówno młodzi mężczyźni, kobiety i osoby starsze.

„Kiedy na jednej z kamer zauważyliśmy, że w okolicach łodzi występuje wzmożony ruch pieszy, co w tamtym rejonie jest rzadkością, natychmiast rozpoczęliśmy zdalny monitoring. Następnie w ten rejon skierowaliśmy grupę strażników. Na miejscu okazało się, że dwóch młodych mężczyzn wraz z trzema psami rasy owczarek niemiecki znajduje się w czatach. Kiedy zwierzęta wyczuły, że ktoś się zbliża natychmiast zaczęły szczekać, a mężczyźni łodzią oddalili się na drugi brzeg rzeki, tym samym zbiegając z miejsca zdarzenia” – informuje komendant Społecznej Straży Rybackiej PZW Powiatu Gryfickiego Ryszard Borowik.

Z miejsca zdarzenia oddaliła się również kobieta i drugi mężczyzna stojący na czatach. Oboje uciekli w kierunku miejscowości Barkowo.

Na miejsce, w którym kłusownicy pozostawili łódkę, skierowano łódź z kolejnymi strażnikami, którzy zabezpieczyli łódkę oraz sieci należące do kłusowników. Wszystkie materiały w tym zapisy z kamer zostaną przekazane policji.

Społeczna Straż Rybacka przy PZW – Powiat Gryficki
Marcin Gręda