Kłusownicze sieci zabezpieczone na rzece Mołstowej

Strażnicy Rybaccy ze Społecznej Straży Rybackiej powiatu gryfickiego  znaleźli i zabezpieczyli  dwie sieci kłusownicze. Tym razem przegradzały koryto rzeki  Mołstowej. Sieci zostały odnalezione wieczorem  z soboty na niedziele.

To kolejny w ostatnich dniach przypadek kłusownictwa na akwenach podlegających kontroli przez Społeczną Straż Rybacką Powiatu Gryfickiego. Kilka dni wcześniej strażnicy rybaccy przy pomocy policji zatrzymali ojca z synem którzy kłusowali na rzece Redze w Trzebiatowie.

Kłusownictwo za pomocą sieci jest na naszych rzekach najbardziej popularne w czasie okresu ochronnego troci wędrownej. Obciążona siatka dotyka dna, z kolei na powierzchni wody unosi się np. za pomocą korków. W szerokie „oka” wpada troć wędrowna i pstrąg  . Tak zarzucona pułapka jest w wodzie przez kilka godzin, czasami całą noc. Gryficka Społeczna Straż Rybacka ma pod swoja kontrolą akweny które znajdują się na terenie powiatu gryfickiego. Jest to  potężny teren, który społecznicy patrolują po pracy, kosztem własnego czasu i rodzin. Często jeżdżą w nocy, nierzadko ryzykując odwet kłusowników. Robią to za darmo, by uchronić jeziora i rzeki przed trzebieniem ryb. Ale ściganie przestępców przynosi wymierne korzyści – pozwala utrzymać populacje ryby.

1

Społeczna Straż Rybacka powiat Gryfice