Wakacje bez nudy

Nie po raz pierwszy dzieci i młodzież z Gminy Przybiernów miały okazję poznać w wakacje tajniki przyrody. Wszystko za sprawą inicjatywy ichtiologa i zapalonego wędkarza doktora Adama Tańskiego, który jest jednocześnie Wiceprezesem Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. Nad Jeziorem Przybiernowskim odbyły się kolejne warsztaty ekologiczno-wędkarskie. Koło „Wędkarz” działające w naszej gminie – mówi Pan Adam, miało poważny problem, bo brakowało nam wśród członków dzieci i młodzieży Wówczas właśnie pojawił się pomysł, aby zapraszać je, co roku na dobrą zabawę, ale jednocześnie pokazywać, że w lesie i nad wodą może być naprawdę ciekawie.

Ludzie w okolicy do najbogatszych nie należą. Dzieci wśród wędkarzy brakowało, bo pewnie nie wiedziały nawet o istnieniu naszego koła. Panowało też przekonanie, że aby coś osiągnąć trzeba mieć dobry, a co za tym idzie drogi sprzęt. Trzeba to było wyprostować. I tak się wszystko zaczęło i trwa do dzisiaj. Na polanie przy jeziorze siedemnaścioro dzieci poznawało między innymi tajniki etycznego wędkowania. Dziewczynki i chłopcy bawili się świetnie. Gościliśmy przedstawicielkę Nadleśnictwa Rokita, która opowiadała, co dzieje się w lesie, jak się tam zachować, aby było bezpiecznie. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa i zwierzęta. Wszyscy poznali też regulaminy wędkarskie, sposoby łowienia i oczywiście na koniec stanęli z kijami w dłoniach do zawodów. Emocje były spore, nawet przy łowieniu uklei. Atrakcji, więc nie brakowało, a na koniec wszystkie dzieci dostały specjalne certyfikaty ukończenia warsztatów i wyprawki szkolne. Między innymi ołówki, kredki czy zeszyty. Finansowo pomogły nam w tym władze Gminy i nasz Zarząd Okręgu. Za rok spotkamy się ponownie powiedział mi Adam Tański.