Zielona Szkoła

Jak zachować się nad wodą? W jaki sposób chronić otaczające nas środowisko? Jak szybko i sprawnie udzielić pierwszej pomocy?

Od kilku lat z inicjatywy doktora Adama Tańskiego, pracownika naukowego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego, a jednocześnie Wiceprezesa Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie do spraw gospodarki rybacko – wędkarskiej organizowane są właśnie takie warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży.

Początkowo adresowane były tylko do mieszkańców Przybiernowa i okolic, a teraz również i do młodych adeptów sztuki wędkarskiej z Pyrzyc. Od początku przyjęliśmy takie założenie, aby wychować młodzież, która będzie się opiekowała naszymi wodami w przyszłości. Cała akcja zaczęła się sześć lat temu, powiedział mi Adam Tański. Nie robię tego sam. Pomagają mi koledzy i koleżanki z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, ale też inni wędkarze.

W tym roku spotykaliśmy się nad Jeziorem Przybiernowskim i zbiornikiem Sicina koło Pyrzyc. Uczulamy i uwrażliwiamy najmłodszych, aby dbali o środowisko i co ważne wiedzieli, jak to robić. Dzieci poznają też ciekawostki dotyczące wszystkiego tego, co dzieje się pod wodą. Ochrona środowiska jest tu niezwykle ważna. Często, choć regulamin PZW jest w tym względzie jednoznaczny, wędkarze zostawiają po sobie bardzo duży bałagan. Opuszczając łowisko zostawiają, torby, butelki, puszki, rozsypaną zanętę. Nasze dzieci już się uczą i będą wiedziały. Zanim rozłożą wędki sprzątają to, co zostawili inni. Wstyd, że starsi nie potrafią zabrać nawet pustej butelki. Plastiki rozpuszczają się w wodzie nawet kilkaset lat. Pamiątki zostawione nad wodą świadczą o nas samych.

Dzieci, które biorą udział w warsztatach już to wiedzą. Nasze wody i otaczające je środowisko, to najcenniejsza rzecz, jaką mamy. Warto o to dbać!