OTWARCIE RYBACZÓWKI w Węgorzynie

Pod koniec kwietnia w Węgorzynie miała miejsce miła uroczystość. Oficjalnie otwarto i oddano do użytku Rybaczówkę.

To już druga taka uroczystość dzięki udziałowi Okręgu PZW Szczecin w Lokalnej Grupie Rybackiej „Sieja” i pozyskanym w ten sposób dotacjom z funduszy Unii Europejskiej. W 2013 roku otwieraliśmy zmodernizowane łowisko SICINA w Pyrzycach i przekazywaliśmy środki transportu i sprzęt Społecznej Straży Rybackiej.

29 kwietnia Przekazaliśmy oficjalnie do użytkowania projekt – zadanie po nazwą:

Remont budynku Rybaczówki Koła nr 15 „Węgorz” Węgorzyno”.

Realizacja zadania kosztowała ponad 150 tysięcy złotych (w tym otrzymaliśmy dofinansowanie z LGR SIEJA poprzez Urząd Marszałkowski w kwocie 129 tysięcy 501 zł).

Za te pieniądze możliwe było przeprowadzenie następujących prac:

  1. Remont dachu rozbiórka starego pokrycia dachowego i wykonanie nowego pokrycia wraz z dociepleniem stropu.
  2.  Docieplenie ścian zewnętrznych budynku oraz wykonanie elewacji
  3. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
  4. Wykonanie prac wewnątrz budynku: rozebranie filarów, przemurowanie ścianek, wykonanie posadzki, wykonanie tynków, malowanie ścian
  5. Wykonanie ogrodzenia posesji wraz z wykonaniem bramy
  6. Wykonanie parkingu oraz dojazdu dla osób niepełnosprawnych

Rybaczówka ma stanowić centrum edukacyjno-wypoczynkowe związane z tematyką jezior, wędkarstwa i rybactwa. Gmina Węgorzyno posiada wiele jezior, które są użytkowane przez PZW. Rybaczówka znajduje się nad jez. Węgorzyno w miejscowości Węgorzyno. Gospodarzem jest Koło „Węgorz”, które liczy około 160 członków. Obecnie duży nacisk kładziony jest na pozyskanie do PZW młodzieży w wieku do lat 16. Rybaczówka wraz z powstającą izbą pamięci (tradycji) wędkarskich i rybackich – będzie centrum, w którym młodzież będzie miała szansę zdobyć wiedzę dotyczącą połowu ryb, ochrony środowiska oraz tradycji wędkarskich i rybackich, w tym dotyczących sprzętu jaki niegdyś stosowano do połowu.

Rybaczówka będzie również miejscem, gdzie będzie można zdać egzamin na kartę wędkarską. Koło Wędkarskie Węgorz co roku organizuje liczne imprezy związane z wędkarstwem, zawody o puchar prezesa koła, zawody na rozpoczęcie i zakończenie sezonu, zawody spławikowe, rodzinne zawody wędkarskie. Tworzone centrum wraz z przyległym terenem będzie miejscem cyklicznych imprez wędkarskich, które przyciągają zarówno wędkarzy jak i turystów.

Inwestycja mogła zostać sprawnie przeprowadzona dzięki aktywności i włożonej pracy Prezesa Koła Węgorz w Węgorzynie Pana Lecha Walczaka.

Bardzo dużo zawdzięczamy zaangażowaniu miejscowych władz Gminy i Miasta Węgorzyno – w tym aktywności Pani Burmistrz Moniki Kuźmińskiej.

 

Prezes Zarządu Okręgu PZW w Szczecinie
Emilian Pilch