Warsztaty ekologiczno – wędkarskie dla dzieci

W dniach od 1 do 3 lipca 2013r. już po raz piąty zorganizowano „Warsztaty ekologiczno-wędkarskie nad jeziorem Przybiernów”. W zajęciach wzięło udział 38 uczestników głównie z terenu gminy Przybiernów, ale nie zabrakło także uczestników z sąsiednich gmin i Szczecina.

Tematem warsztatów była ochrona środowiska wodnego. W ramach programu przeprowadzono serię doświadczeń hydrochemicznych tłumacząc uczestnikom czym jest eutrofizacja wód, twardość czy Ph. Ponadto pobierano próbki wody z jeziora i za pomocą mikroskopów oznaczano zwierzęta i glony żyjące w środowisku wodnym niewidoczne gołym okiem. Każdy dzień warsztatów kończyła lekcja wędkowania pod okiem doświadczonych instruktorów, a w ostatni dzień rozegrano zawody wędkarskie.

Atmosfera była wyborna, a jedzenie przepyszne. Pogoda wręcz wymarzona. Wygrali wszyscy uczestnicy, a dzieci i młodzież na zakończenie otrzymali wyprawki szkolne.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla pracowników Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za oprawę merytoryczną i wsparcie finansowe oraz wszystkim wędkarzom Koła w Przybiernowie, którzy jako wolontariusze czuwali nad bezpieczeństwem imprezy. Serdeczne podziękowanie składam również Wójtowi Gminy Przybiernów i Zarządowi Okręgu PZW w Szczecinie za pomoc i wsparcie. Do zobaczenia za rok!

 

Tekst i zdjęcia: Adam Tański
Wiceprezes ds. gospodarki rybacko – wędkarskiej i ochrony wód