Noworoczne spotkanie nad Iną

Już po raz drugi na zaproszenie Okręgu PZW w Szczecinie wędkarze łowiący na Inie w dniu 1 stycznia mieli okazje spotkać się i przedstawić złowiona, w tym dniu troć lub łososia.

Celem spotkania oprócz wyłonienia wędkarza, który złowił najdłuższa rybę było przejrzenie ryb przez okręgowych ichtiologów, czy nie posiadają one objawów chorobowych, zważenie i zmierzenie oraz pobranie łusek i fragmentów płetwy ogonowej do dalszych badań statystyczno – naukowych.
Na spotkaniu przedstawiono również wyniki badań łusek jakie pobrano na podobnym spotkaniu 1 stycznia 2012 roku, ze szczególnym uwzględnieniem przyrostu w poszczególnych latach życia w rzece i morzu.
W trakcie przeglądu stwierdzono, że żadna ze złowionych, w tym dniu ryb nie posiadała objawów chorobowych.
Najdłuższa ze złowionych ryb samica troci mierzyła 74 cm i ważyła 3,6 kg. Średnia długość zgłoszonych ryb to 62,2 cm i 2,13 kg.

Największe ryby złowili:

  1. Lisowski Zygmunt 74 cm – 3,6 kg z Nowogardu
  2. Piszczorowicz Mariusz 70 cm – 2,8 kg „Lipień” Szczecin
  3. Szostak Ryszard 68 cm – 2,8 kg „Smolt” Goleniów
  4. Tatarczuk Damian 68 cm – 2,7 kg Wolin
  5. Sośnicki Henryk 63 cm – 2,2 kg Lubin
  6. Hajdukiewicz Mariusz 62 cm – 2 kg „Sumik” Police

Ponadto kol. Dawidowicz Tomasz już po terminie zgłoszenia złowionych ryb przedstawił samicę troci o długości 71 cm i wadze 3 kg.
Natomiast kolega Lewandowski Marcin z Koła Karp Szczecin złowił komplet troci o długości 58, 55 cm i wadze 1,6 i 1,3 kg.
Razem Ichtiolog z Okręgu kol. Rafał Pender dokonał przeglądu i pobrał do badań materiał z 14 złowionych troci.
Na zakończenie po wspólnym posiłku przy ognisku zwycięzca otrzymał pamiątkowy Puchar oraz beczkę piwa, a pozostali uczestnicy drobne upominki.
Z informacji przekazanych, w tym dniu przez wędkarzy wynikało że na samym odcinku Goleniowskim łowiło około stu wędkarzy, a na całej Inie złowiono ok. 30 -40 ryb, co jest dobrą informacja przed zbliżającymi się zawodami Troć Iny 2013.

Tekst i zdjęcia: Emilian Pilch.